fbpx
Menu

15 października, 2019

Nowa ustawa antylichwiarska w 2019 roku

wróć do artykułów

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało właśnie główne założenia nowego projektu ustawy, która powinna zacząć obowiązywać jeszcze w 2019 roku – ma ona objąć przede wszystkim bankowe i pozabankowe pożyczki na raty.

Przygotowane rozwiązania mają położyć kres wykorzystywaniu niewiedzy i ufności klientów. Mają skończyć z żerowaniem przez naciągaczy na biedzie i tragediach życiowych ludzi zmuszanych do zaciągania pożyczek o lichwiarskim oprocentowaniu.

Limit dodatkowych opłat przy pożyczkach

Nowa ustawa zakłada także, że zabezpieczenie pożyczek (np. w postaci hipoteki na nieruchomości) nie będzie mogło przekraczać wysokości pożyczonej kwoty powiększonej maksymalnie o 45%, podał resort. Jeśli zaś konsument zdecyduje się na rozłożenie rat na 6 miesięcy, to dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5%.

Limit odsetek pozostanie na obecnym poziomie, czyli maksymalnie 10% w skali roku.

Odpowiedzialność karna

Nowe przepisy wyraźnie zdefiniują też, które pożyczki mają charakter lichwiarski, a za złamanie prawa będzie grozić więzienie. Projekt przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do  5 lat dla każdego, kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne wynikające z umowy pożyczki, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne.

Szansa dla dłużników

Ministerstwo ma również pomysł by wyeliminowana została możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej z mieszkania, jeżeli wysokość zadłużenia nie przekracza 5 proc. wartości domu lub lokalu. To rozwiązanie prawdopodobnie obniży skuteczność egzekucji komorniczej.

Jest to kolejna, po wprowadzeniu możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej szansa dłużników na wyjście ze spirali długów.

Jeśli już teraz chcielibyście Państwo dowiedzieć się więcej na temat nowych jak i obecnych możliwości prawnych pozwalających skutecznie wyjść z długów, zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Spread the love
Upadłość Konsumencka Łódź Kancelaria Prawna Łódź Restrukturyzacja Łódź Badania diagnostyczne