fbpx
Menu

27 marca, 2020

Za niezapłaconą fakturę należy się rekompensata

wróć do artykułów

Już 31 dni od dnia dostarczenia faktury należą się odsetki ustawowe. Jeśli kontrahent jeszcze dłużej  będzie zwlekał z zapłatą, to dodatkowo można dodać do tego zryczałtowane koszty windykacji. Co istotne nie mają tu znaczenia zapisy w umowie regulujące współpracę kontrahentów. O powyższych możliwościach wie niewielu przedsiębiorców, a jeszcze mniej z tych zapisanych w prawie rozwiązań korzysta.

Możliwości prawne przedsiębiorców przy zaległościach płatniczych

Jakie są dokładnie możliwości prawne przedsiębiorców?

  • Za opóźnienia w płatnościach prawo przewiduje możliwość naliczania odsetek nawet w wysokości 9,5 proc. w skali roku.
  • Za oczekiwanie na płatność od 31 do 60 dnia nalicza odsetki ustawowe w wysokości 5 proc. (stopa referencyjna NBP plus 3,5 pkt. proc.). Za oczekiwanie od 61 do 90 dnia, odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych: 9,5 proc. (stopa referencyjna NBP plus 8 pkt. proc.). Do tego dolicza 70 euro zryczałtowanej rekompensaty za koszty odzyskiwania należności – jeśli rzeczywiście koszty poniosła.
  • Niezależnie od faktycznie poniesionych kosztów, wierzycielowi należy się rekompensata za koszty odzyskania należności w wysokości od 40 do 100 euro.
  • Zgodnie z ustawą z 19 lipca tego roku, rekompensata za koszty odzyskiwania należności faktury na kwotę do 5 tys. zł wynosi równowartość 40 euro. W przypadku faktur w wysokości od 5 do 50 tys. zł – 70 euro. Najwyższy ryczałt o równowartości 100 euro należy się w przypadku zaległości wynoszących ponad 50 tys. zł.
  • Zgodnie z prawem obowiązuje maksymalnie 30-dniowy termin płatności. Firmy mogą go wydłużyć do 60 dni, ale pod warunkiem, że oba podmioty są symetryczne, czyli mają podobną pozycję rynkową.

Czy z powyższych możliwości korzystają przedsiębiorcy? Jak podaję portal businessinsider.pl wierzyciele rzadko są zainteresowani dochodzeniem odsetek i zryczałtowanej rekompensaty. Z reguły cieszą się, że dłużnik w końcu zapłacił. Zazwyczaj rekompensatą za czekanie na płatność jest sama zapłata za fakturę.

Bądź świadomym swoich praw przedsiębiorcą

Nieocenionym wsparciem przy prowadzeniu działalności jest współpraca w ze specjalistą prawnym, który na każdym etapie prowadzenia działalności pomoże uniknąć kłopotów jak i wskaże korzystne rozwiązania prawne w danej sytuacji. Korzyści prawnych i finansowych takiej współpracy może być bardzo wiele biorąc pod uwagę wciąż zmieniające się prawo i zawiłość przepisów. Nasza kancelaria od lat pomaga firmom zapewnić bezpieczeństwo prawne , a w ofercie posiada stałą jak i doraźną obsługę prawną przedsiębiorstw.

Spread the love
Upadłość Konsumencka Łódź Kancelaria Prawna Łódź Restrukturyzacja Łódź Badania diagnostyczne